
Hjälp till självhjälp är grunden för Barnmissionens arbete med entreprenörsutbildning och samhällsutveckling. Verksamhetsgrenen kallas för Devent (Development Entrepreneurship).
Entreprenörskap är en viktig väg ut ur fattigdom och arbetslöshet. Det skapar arbetstillfällen, bygger hållbara samhällen och skapar hopp för framtiden.
I nära samarbete med lokala partnerorganisationer tränas människor att starta och utveckla affärsverksamheter som skapar försörjning för dem själva, för familjen och anställda.
Läs mer på Devents egen webbplats
Vill du ge en gåva till Barnmissionens arbete med entreprenörskap kan du göra det här. Vill du bli Devent-fadder och ge en månatlig gåva till arbetet är du välkommen att kontakta Barnmissionen på 040 689 30 40 eller info@barnmissionen.se.







