

Nancy tjänar pengar till skolgång

Varje år när skolan startar brukar Nancy känna ett styng av oro. Har hon råd att betala skolavgiften? Men i år slapp hon oroa sig.
Nancy är en av många småföretagare i Kenya som fått hjälp av Barnmissionen. Tidigare drev hon och hennes man ett litet grönsaksstånd som var öppet fyra timmar varje kväll. Det gav en inkomst, men den var väldigt liten och Nancy oroade sig alltid för om pengarna skulle räcka till mat, kläder och skolavgifter till barnen.
Under kursen hos partnerorganisationen EPTF fick Nancy lära sig hur man utvecklar affärsidéer. Det fick henne att fundera kring potentialen för sitt eget företag. Hon diskuterade idéerna med sin man och de bestämde sig för att göra om ståndet till en liten butik som erbjuder fler varor och är öppet från morgon till kväll.
− Jag är så tacksam för att jag fick gå en grundkurs i ekonomi. Jag har aldrig sparat pengar eftersom jag trodde att jag hade för lite pengar för att kunna spara. Men under kursen insåg jag att även små summor kan växa.
Nancy började spara motsvarande nio kronor i veckan genom en lokal spargrupp. Hon öppnade också ett sparkonto på banken. Hennes målmedvetenhet gav resultat och efterhand som butikens inkomster ökade kunde hon även öka sitt sparande. Under det senaste året har Nancys inkomst fördubblats från 600 till 1 300 kronor per månad och hon klarar nu av att spara 130 kronor varje månad.
− Jag behöver inte längre oroa mig för skolavgifter för mina döttrar, mat och kläder. Jag har lärt mig att sköta butikens ekonomi och jag håller koll på familjens utgifter, säger Nancy.